20 maja spotkają się portugalscy i polscy historycy, dziennikarze i politycy, aby porozmawiać o procesach przemian demokratycznych w obu krajach. Chcemy pokazać i porozmawiać, z jakim ustrojem żegnali się Portugalczycy w 1974 i Polacy w 1989 r. po dziesięcioleciach dyktatur. Dlaczego postanowili z nim zerwać, kto i dlaczego rozpoczął przemiany i poprowadził oba narody ku nowym czasom i nowym formom…
Kategoria: Aktualności
Premiera książki „Samotność Portugalczyka”28 sierpnia | 18:00
Dom Spotkań z HistoriąUl. Karowa 20
Kto rządził w domu António de Oliveiry Salazara, dlaczego João Soares został tylko w piżamie, co słychać wewnątrz fortu w Caxias, kogo Eryk zabiera ze sobą do Angoli, dlaczego Kinkas spędzał całe dnie na cmentarzu, a dom Rui przypominał pomnik? Losy Portugalczyków to tylko pretekst, by się przyjrzeć świadomemu lub nie, chcianemu lub nie, warunkowemu lub nie odosobnieniu. To nie…
Piknik portugalski28 czerwca | 16:00
Skwer im. księdza Jana Twardowskiegoul. Karowa 20
Czerwiec to w Portugalii miesiąc Festas dos Santos Populares, czyli ulicznych imprez z muzyką na żywo, odbywających się na cześć trzech świętych: Antoniego (noc z 12 na 13 czerwca), Jana (23/24 czerwca) i Piotra (28/29 czerwca). Portugalczycy tłumnie wychodzą na ulice, by wspólnie bawić się, biesiadować i tańczyć. Nawiązując do tych tradycji, zapraszamy na piknik Sardinhada Portuguesa, który odbędzie się…
Rozmowa z Alfredem Cunhą11 czerwca | 18:00
Dom Spotkań z Historiąul. Karowa 20
Spotkanie z Alfredem Cunhą, znakomitym portugalskim fotografem, fotoreporterem i fotoedytorem, którego zdjęcia z wybuchu rewolucji w Lizbonie można obejrzeć na wystawie (Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków. Alfredo Cunha od dzieciństwa miał styczność z fotografią, jego dziadek i ojciec byli fotografami. Pracował w gazetach, m.in. „Noticias da Amadora” i „Século liustrado”, agencjach informacyjnych ANOP, NP…
Album wystawy już dostępny
W księgarni Domu Spotkań z Historią w Warszawie można już nabyć album towarzyszący wystawie fotograficznej (Nie)ciągłość. Jest to publikacja w trzech językach (polskim, portugalskim i angielskim), w której znalazły się wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie, jak również teksty dotyczące historii Portugalii w XX wieku. Wiek XX to jeden z najbardziej fascynujących okresów w historii Portugalii, w którym nastąpił koniec istniejącej 750…
„Nocny pociąg do Lizbony” – Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią
Jeśli nie widzieliście jeszcze wystawy (Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku, możecie zrobić to podczas Nocy Muzeów 17 maja. Dom Spotkań z Historią będzie otwarty do 1:00 rano 18 maja. Wykorzystajcie tę okazję, by wziąć udział w różnych wydarzeniach, które będą miały miejsce tej nocy. Będzie muzyka, portugalskie jedzenie, film i wiele innych atrakcji. Cały program Nocy Muzeów w DSH dostępny…
Otwarcie wystawy „(Nie)ciągłość”
Oficjalne otwarcie wystawy „(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku” przyciągnęło 25 kwietnia wielu gości do Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Przedstawiciele polskiego rządu i korpusu dyplomatycznego, profesorowie, przedsiębiorcy i inne ważne postaci, ale przede wszystkim wiele młodych osób przybyło do DSH, aby uczestniczyć w otwarciu tej wspaniałej wystawy o XX wieku w Portugalii. Podczas uroczystości przemawiali: dyrektor Domu Spotkań z Historią…
List prezydenta na konferencji poświęconej Rewolucji Goździków
25 kwietnia w budynku Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego otwarto międzynarodową konferencję naukową z okazji 40-lecia portugalskiej Rewolucji Goździków. Z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski wystosował list do uczestników konferencji, który odczytał minister Maciej Klimczak. Tekst listu do przeczytania na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Droga do Rewolucji Goździków: między prawdą historyczną a fikcją literacką26 kwietnia | 16:00 | DSH – ul. Karowa 20
Fernanda Rollo, specjalistka w zakresie współczesnej historii Portugalii (Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Universidade Nova w Lizbonie) i Miguel Real, portugalski pisarz i eseista, zapraszają do rozmowy o Rewolucji Goździków. Będziemy dyskutować o przyczynach wybuchu rewolucji oraz sytuacji społeczno-politycznej w Portugali, która doprowadziła do tego, że 25 kwietnia 1974 obalono dyktaturę Marcella Caetano (następcy António Salazara). Do walki z salazaryzmem…